Etikettarkiv: tvingas till obetald semester

Kan man bli tvingad att ta ut obetald semester för att företaget ska hinna starta upp?

Hej!

Jag har blivit anställd i ett företag i först 1 månad, sen förlängt det en till. Nu skulle jag gå över till min arbetsgivares nya företag men har fått något om det än.

Nu till frågan: just nu har jag ingenting att göra för ska sälja kök men affären öppnar om 5 veckor, då säger min arbetsgivare att jag ska ta semester 5 veckor obetald. 
Jag varken vill eller har råd. 
Jag har inte hunnit gått med i facket och inget kollektivavtal. Är jag helt körd eller för han rätt att tvinga mig ta semester pga att jag kostar pengar annars? 
Tack på förhand! 
Mvh

Hej!

Du har blivit vad man kallar allmänt visstidsanställd enligt LAS och har fått konkreta datum på när anställningen börjar och när den slutar om jag har förstått din fråga rätt? Har  det datumet passerat och du inte har något förlängt på annat sätt än att du fått ett löfte om att du får jobb om 5 veckor så har ni faktiskt inte något anställningskontrakt under den tiden, så den ”semester” de ber dig ta är ingen semester. Det är tid som du går arbetslös och väntar på ett utlovat jobb. Att de kallar det ”semester” tyder mer på att de vill veta att du kommer tillbaka om fem veckor och inte vid det laget tröttnat på dem och sökt ett annat jobb.

Detta gör att ni rent krasst egentligen inte har något annat än ett muntligt avtal om vad som ska ske om fem veckor. Mitt råd till dig är att åtminstone få detta muntliga avtal nedskrivet på papper från arbetsgivaren så att du har på fötterna när din anställning som försäljare faktiskt börjar. Risken är annars att du får svårt att bevisa detta muntliga löfte om det uppstår förseningar eller att de bestämmer sig för att lösa bemanningen på något annat sätt. Detta är för att säkra din framtida anställning hos företaget.

Med vänliga hälsningar,

Molly Johansson,

Arbetsrättsjouren

Tvingas till obetald semester?

Den 9/6-2014 ingick min son en provanställning på 6 månader och har nu fått veta att företaget har semesterstängt i Juli månad. Sonen har naturligtvis ingen
intjänad semester, men vad gäller i detta fall? Kan arbetsgivaren tvinga honom att
ta obetald semester eller har han rätt till permittering med lön om inget arbete
finns att utföra och i så fall vart finns lagstödet? Vilken paragraf?

SVAR:
Enligt Semesterlagen § 8 har en arbetstagare rätt att avstå från semester som inte berättigar till semesterlön, dvs obetald semester. Det innebär att om företaget stänger så kan de antingen erbjuda förskottssemester eller arbete på en annan enhet. Om inte detta är möjligt så har man rätt att vara ledig med lön.

Hälsningar Camilla Ländin
Arbetsrättsjouren