Etikettarkiv: schemaändring

Kan arbetsgivaren skicka hem mig och ta all dricks?

Hej!
Jag arbetar på en restaurang som servitris. Det är några saker som inte verkar stå rätt till.
Jag har fått lovat av den personalansvariga att arbeta 12-15 varje dag + kvällar på helger. Är det enligt lag okej att skicka hem mig t.ex 14:00 eller att avboka mitt pass samma dag?
Ägaren tar all dricks i sin egen ficka. Är det okej enligt lag?
Jag får 100 kr/h , jag är 24 år med 4 års erfarenhet. Finns det en minimilön även fast att man inte har avtal?
Tack på förhand

Hej,

Anställningsavtalet är ett konsensualavtal vilket innebär att det kan ingås både muntligen och skriftligen. Arbetsgivaren är skyldig att senast en månad efter anställningens början förse arbetstagaren med skriftlig info gällande anställningsvillkoren, vilket även innefattar arbetstider (6c § LAS). Det är alltid bra att ha arbetstiderna skriftligt istället för ett muntligt löfte så be om att få dem på papper.

Utgångspunkten är att arbetstagaren har rätt till lön för all arbetad tid. Om du är schemalagd och infinner dig på arbetsplatsen skall du ha betalt för det utförda arbetet. Arbetsgivaren får inte skicka hem dig en timme tidigare eller avboka dig från ett schemalagt arbetspass en dag i förväg. Om arbetsgivaren behöver ändra i ditt schema är hen skyldig att informera dig om detta senast två veckor i förväg. Tänk på att andra tider kan gälla ifall ni har kollektivavtal på din arbetsplats, hör annars av dig till ditt fackförbund.

Hur dricksen fördelas mellan de anställda är inget som regleras i lagen utan det är något ni anställda får ta upp med er arbetsgivare, eventuellt med hjälp av ert fackförbund. Det finns ingen lagstadgad minimilön i Sverige utan denna upprättas av arbetsmarknadens parter i kollektivavtal. Har er arbetsplats tecknat kollektivavtal framgår det där vad som är din lägstalön om ni inte har kollektivavtal finns ingen gräns för din lägstalön.

Vänliga hälsningar

Alexander Ski

Schemaändringar med kort varsel

Min fråga gäller arbetsschemat och ändringar i det.
Vid ett par tillfällen nu så har jag fått ändrad arbetstid (ändrat på måndag, men gäller helgen) utan att ens vara tillfrågad om saken, och vid upptäckt av detta så har jag då givetvis protesterat, eftersom jag då har tappat inkomst vid förlorad ob, samt. att min fru helt plötsligt måste ändra sina morgon-planer (student, hemma-studier), eftersom jag inte då kan vara hemma och ta hand om barnen.

Poängterar att detta är inget som händer hela tiden, men när det gör det, så har jag inget att säga om saken, protester ”skojas” helt enkelt bort av samtliga chefer och att jag borde vara glad för dem timmar jag har.

Så mina frågor är:
Har jag ingen rätt att säga nej till schema-ändringen?

SVAR:
Arbetsgivaren avgör förläggningen av arbetstiden och har alltså rätt att ändra dina arbetstimmar. Dock måste arbetsgivaren meddela en schemaändring två veckor i förväg enligt arbetstidslagen (ATL § 12). Om din arbetsgivare omfattas av kollektivavtal kan det finnas mer specifika regler gällande arbetstidsscheman och hur de kan ändras.
Dessutom är arbetsgivaren skyldig att visa extra hänsyn vid förändringar om du har småbarn.

Hälsningar Camilla Ländin
Arbetsrättsjouren