Etikettarkiv: rätt till arbetsgivarintyg

Hur långt tillbaka kan jag kräva arbetsgivarintyg?

Hej

Får arbetsgivaren begränsa hur lång tid jag vill ha arbetsgivarintyg för?
Om jag har varit anställd i 8 år, kan de säga att de endast skriver ut intyg för högst två år tillbaka?

SVAR:
Arbetsgivaren är skyldig att ge dig ett arbetsgivarintyg som omfattar hela din anställningstid om du begär det.
För a-kassans räkning räcker det dock ofta med två år tillbaka.

Hälsningar Camilla Ländin

Rätt till arbetsgivarintyg

Har svårt att få ut ett korrekt arbetsgivarintyg av min förra arbetsgivare.
Slutade hastigt för ett annat jobb, och har inte heller fått ut löner för sista 2 månaderna. Därför skickade han ett arbetsgivarintyg med noll arbetade timmar den perioden. Får därför inte ut a-kassa för 7 månader jag är berättigad till.
Var inte med i facket då, och dom är totalt meningslösa att ha att göra med ändå.
Hur går man vidare för att få korrekta uppgifter?

SVAR

Du har stöd i Lagen om arbetslöshetsförsäkring § 47 andra stycket att din arbetsgivare är skyldig att ge ett arbetsgivarintyg på hur många timmar du arbetat så att du kan få a-kassa.
Gällande slutlönen så finns det inget stöd i lagen om när den ska vara utbetald men lagen reglerar att din semesterersättning ska betalas ut senast en månad efter avslutad anställning. Detta regleras i Semesterlagen §28, men brukar även utgå från att slutlönen ska betalas ut då också. Annars finns det ofta reglerat i kollektiv- eller anställningsavtal.

Hälsningar,

Daniela Alm

Arbetsgivarens skyldighet att utfärda arbetsgivarintyg

Vilka skyldigheter har en arbetsgivare att utfärda ett arbetsgivarintyg efter avslutad anställning? Var göra om inget intyg utfärdas trots flera ”påminnelser”?

SVAR

Arbetsgivaren är enligt § 47 i Lagen om arbetslöshetsförsäkring skyldig att utfärda ett arbetsgivarintyg till A-kassan efter avslutad anställning. Det bästa är att gå till facket och be dem hjälpa dig att trycka på, annars kan A-kassan acceptera andra typer av intyg,t.ex. lönespecifikationer, det är bäst att kontakta dem om vad du ska göra om din arbetsgivare vägrar hjälpa dig.

47 § En ansökan om ersättning ges in till och prövas av arbetslöshetskassan. Den sökande ska lämna de uppgifter som behövs för bedömningen av hans eller hennes rätt till ersättning. Sökanden ska intyga på heder och samvete att lämnade uppgifter är riktiga och fullständiga samt anmäla ändrade förhållanden av betydelse för hans eller hennes rätt till ersättning.
Till ansökan ska bifogas ett intyg av arbetsgivaren om den sökandes arbetsförhållanden och de uppgifter i övrigt som behövs för att bedöma hans eller hennes rätt till ersättning. Om det medför stora svårigheter för sökanden att skaffa ett intyg, får han eller hon styrka uppgifterna på något annat sätt. Arbetsgivaren ska på begäran utfärda intyget på en särskild blankett.
Intyg och övriga uppgifter ska förvaras bland kassans handlingar. Lag (2013:152).

Hälsningar,

Daniela Alm

Fråga angående arbetsgivarintyg

Hej snart är det dags för jobb byte.
Men jag kan inte räkna med att få ett arbetsgivarintyg från mitt nuvarande jobb till A-kassan om det skulle skita sig senare med det nya jobbet. Kan jag fortfarande trycka på lagen om arbetslöshetsersättning även om jag börjar ett nytt jobb?

Hej!

Din arbetsgivare har en laglig skyldighet att lämna ut ett korrekt arbetsgivarintyg enligt 47 § 2 st lag om arbetslöshetsförsäkring. Arbetsgivarintyget är till för att du ska kunna få arbetslöshetsersättning från a-kassan när du befinner dig mellan två jobb. En arbetsgivare har även enligt praxis en skyldighet att lämna ut ett anställningsintyg på arbetstagarens begäran. Detta ger att även om du inte vill ange för din arbetsgivare varför du vill ha ett arbetsgivarintyg så ska du kunna få ut ett ändå, även om det så är att du befinner dig mitt i en anställning eller efter avslutad anställning.

Skulle arbetsgivaren av någon anledning ändå inte utfärda ett intyg finns ingen sanktion för att inte göra detta, men om du då kan styrka med hjälp av t.ex. lönespecifikationer eller att en facklig representant på företaget intygar att du arbetat där så får inte a-kassan bedöma denna information annorlunda än ett arbetsgivarintyg enligt ett flertal beslut av JO (Justitieombudsmannen). Men detta gäller bara då det är mycket stora svårigheter att få ut ett arbetsgivarintyg från arbetsgivaren. Försök att lirka med arbetsgivaren, om denne ändå inte vill skriva ett intyg kan du hänvisa till lagen och eventuellt tala med facket. Vi kan även från Arbetsrättsjourens sida hjälpa dig att kräva ut ditt arbetsgivarintyg, men detta är en tjänst vi tar betalt för. Hör gärna av dig igen om du vill ta hjälp av oss.

Hoppas att det löser sig!

Med vänliga hälsningar,

Molly Johansson,

Arbetsrättsjouren