Etikettarkiv: MBL § 13

Måste jag MBL-förhandla med facket?

Hej,
Jag behöver säga upp min tillsvidareanställda pga arbetsbrist – ekonomiska skäl. Kan arbetsgivare som inte är ansluten måste de förhandla med facket om arbetstagaren är medlem.

SVAR:
Ja, om du har en anställd som är med i facket så måste du kalla dem till förhandling angående arbetsbristen, det gäller även utan kollektivavtal. Det är MBL § 13 som styr detta.

Hälsningar Camilla Ländin