Etikettarkiv: lagen om sjuklön

Ob-tillägg vid sjukdom

Hej!

Enligt min arbetsgivare så har jag inte rätt att erhålla 80 % av ob tillägg vid sjukdom, då denna typ av ersättning erhåller man enbart om man arbetar; inte om man skulle ha arbetat men varit sjuk. Så, 80 % av ob betalas inte ut. Är det rätt?

Svar:

Hej!

Enligt lagen om sjuklön § 6 har du vid sjukdom rättigheten att få ut 80 % av din lön och anställningsförmåner. Ob skulle i detta fall kunna ses som en anställningsförmån och du ska alltså då även ha rätt till att få ut 80 % av ditt ob-tillägg. Finns det kollektivavtal på arbetsplatsen kan detta dock finnas reglerat i detta. Finns ej kollektivavtal skulle jag dock tolka det som att du ska ha rätt även till ditt ob-tillägg då du varit sjuk.

Mvh

Isabella Wester                          

Arbetsrättsjouren