Etikettarkiv: kollektivavtal

Lönehöjning

Hur får arbetsgivaren göra angående utebliven lönerevision under sjukskrivning.
Hur länge får de utestänga en från den.
Jag har inte fått någon löneökning under 3 år?

SVAR

Löneökning är inget som regleras i lagen utan det är något som tillämpas individuellt för varje företag. Oftast så baseras löneökning på utfört arbete eller ökade arbetsuppgifter. Så din arbetsgivare är dessvärre inte skyldig att ge en löneökning enligt lag. Däremot så reglerar många kollektivavtal detta så har din arbetsplats det så har du rätt till vad som skrivs i det.
Men annars är det något som du bör diskutera med din arbetsgivare.

Hälsningar,

Daniela Alm

Hur mycket övertid kan man bli tvingad att arbeta?

Hej!
Jag jobbar inom omsorgen vaken natt.Min anställning ligger på 48 % och det tycker jag är lagom för mig och det var den anställning jag blev erbjuden av arb.givaren.
Nu till min fråga:På min arb.plats så är det svårt att rekrytera folk så det är väldigt mycket inbeordningar då det ligger flera tomma pass som arb.givaren inte har löst.
Så jag jobbar vaken natt (10 tim)och kan bli inbeordrad 4-5 tim extra så då kan min arb.tiden helt plötsligt bli 14-15 tim på raken.Vi har blivit tillsagda att ta med både frukost och lunch om vi skulle behöva vara kvar på arb.platsen.

Är detta ok??Att arbeta vaken natt är en påfrestning i sig men när man dessutom ska jobba dagtid på det och dessutom vara en bra ass.till en människa som behöver all min fokus kan kännas väldigt påfrestande.Sen om arb.givaren inte tänker på sin personal är väl en sak men att den som har rätt till bra omvårdnad och inte har en egen röst för att protestera mot detta blir ju lidande.

SVAR

I § 10 a Arbetstidslagen står det att man får lov att arbeta max 50 timmar övertid per månad när man är deltidsanställd.

I vissa branscher är det okej att arbeta 14-15 timmar vid enstaka tillfällen, så länge dygnsvilan respekteras. Är det en kommunal verksamhet så står det i kollektivavtalet vad som gäller. Det bästa vore att be om ett möte med chefen och framföra att ni behöver mer arbetskraft.

Går inte detta vägen så är det bäst att kontakta facket och be dem att försöka förhandla med din arbetsgivare.

10 a § Mertid utöver allmän mertid får tas ut med högst 150 timmar per arbetstagare under ett kalenderår om det finns särskilda skäl för det och situationen inte har gått att lösa på annat rimligt sätt (extra mertid).
Extra mertid och allmän mertid får tillsammans inte överstiga 48 timmar per arbetstagare under en tid av fyra veckor eller 50 timmar under en kalendermånad. Lag (2011:740).

Hälsningar,

Daniela Alm

Har man rätt till betald lunchrast?

Hej, jag jobbar som kock vilket innebär många långa dagar utan raster. Vi har kostavdrag och mot slutet av kvällen brukar vi som jobbat sätta oss ner för en bit mat.

Vi har ingen schemalagd rast men för ett tag sedan började vår chef dra av 30 minuter som rast för varje arbetad dag, även om vi suttit ner och ätit eller inte. Det står ingenting i några kontrakt om raster.

Min fråga lyder: Har han rätt att dra av denna halvtimme från varje arbetad dag, eller begås det någonstans ett fel?

SVAR

Har arbetsgivaren inte tidigare dragit av för raster så har denne i sådana fall förhandlat om att göra det och det ska ni meddelas om. Det finns ingen laglig rätt för arbetsgivaren att göra avdrag för rast men däremot så har arbetstagaren rätt till minst 30 minuters rast om man arbetar minst fem timmar i sträck.

Arbetar ni däremot istället för att ta rast så har arbetsgivaren inte rätt att dra av för rast ändå, men då gäller det att meddela arbetsgivaren att du inte tagit någon rast.

I Arbetstidslagen står det dock i § 15 att rast inte är räknat som arbetstid och arbetstagaren inte är skyldig att stanna kvar på arbetsplatsen, vilket kan tolkas som att arbetsgivaren då inte är skyldig att betala arbetstagaren.
Däremot så kan man göra andra avtal i kollektiv- eller anställningsavtal om det är mer förmånligt för arbetstagaren, dvs att man kan få betalt trots att man har rast.

Så ni bör helt enkelt prata med arbetsgivaren om hur det kommer sig att det numera görs avdrag, Annars kan ni vända er till facket om det finns något och de kan hjälpa er med vad som bestämts.

Hälsningar,

Daniela Alm

Timbank

Hej, jag jobbar 95% fast anställd! Jobbar på en hotell och konferens anläggning och vi jobbar med timbank enligt min chef, nåt eget avtal enligt dom ?? Står ingen om det på mitt anställningsavtal!

Om vi inte har några gäster så tar dom bort våra pass?
Vi har just nu dåligt bokat och det kan försvinna flera pass i veckan och vi får minus tid. Problem är att jag som jobbar i reception och vi har ett fast 4 veckors schema och det rullar året om, enda chansen för mig att jobba ” plustid” är om nån blir sjuk.

Jag anser att det inte är mitt ansvar att jaga pass för att få ihop det. Jag jobbar ju nästan full tid och har inte många lediga dagar att jobba plustid på?? Timbanken justeras var 6 månad och vi får då betala igen eller ta semester för den minustid vi har?
Får dom göra då här?? Känns mycket märkligt då i slutändan jobbar jag inte den tid jag är anställd på!

Även dom tjejerna som jobbar på städ har problem, finns ju aldrig chans att jobbs igen om det är dåligt med gäster! Vi har även stängt som dom bestämt ca 2-3 veckor på julen och midsommarhelgen, den som är schemalagt enligt schemat får minustid! Dom säger även att nu när det är dåligt bokat så får den som har mest semesterdagar kvar vara ledig fast man inte vill, in detta vara ok?? Tåligt när man til exempel spara semester till en resa!

SVAR

All form av ”timbank”, flex, komp med mera ska vara nedskrivet i ett kollektivavtal och kollektivavtalet gäller alla på arbetsplatsen oavsett medlemskap i en fackförening eller ej. I kollektivavtalet ska det även vara reglerat vad som gäller när det kommer till ”krav” på att arbeta eller ta ut ledighet vid timbank-system. Mitt tips är att ni kontaktar det fackförbund som tecknat kollektivavtal (rimligtvis H&R) och kollar av med dem vad det är som gäller.

Hälsningar,

Daniela Alm

Minska arbetsuppgifter

Arbetar på en demensavdelning, blir satt i en situation där jag får jobba själv tvätta ta upp brukarna som både kan slåss där det krävs två manna insatser samt ge medicin och ge dom mat i rimlig tid
laga middag till 9stycken brukare jag vet att detta är olagligt vad vänder jag mig först???

SVAR

Om du känner att din arbetsbörda är för stor så ska du kolla upp vad som står i kollektivavtal så man brukar ha det inom vården. Kontakta då facket och be dem hjälpa dig att kolla upp om dina arbetsuppgifter är rimliga och i sådana fall diskutera detta med din arbetsgivare.
Du kan även ta upp detta med ditt skyddsombud om arbetsbelastning och eventuella risker.

Hälsningar,

Daniela Alm

Årsarbetstidsreglerat arbete

Hej
Jag jobbar som skolbusschaufför och är anställd på årsarbetstid och de
har räknat ut att den tjänsten jag kör representerar ett 75%  tjänst.
Jag kör alla skoldagar och har då en veckoarbetstid på 44.66 timmar. När
jag sen är ledig på loven så blir det minustid.
Har min arbetsgivare rätt att beordra mig mer än 40 timmar i veckan bara
för att det är årsarbetstidsreglerat arbete?

SVAR

Din arbetsgivares sätt att räkna dina arbetstimmar är likt det sätt som man räknar en lärares på. Där delar man de timmar som en heltidsanställning alternativt deltidsanställning uppgår till på ett år på de dagar som de arbetar, vilket är mycket färre än vanligt för att jämna ut det så att de kan få rätt månadslön. Exakt hur många timmar i veckan som man får arbeta som kan räknas som ordinarie arbetstid så att man sedan kan räkna ut när det blir övertid regleras inte i lagen utan det är gällande kollektivavtal som bestämmer det.
Så jag råder dig att kontakta facket så kan dom ge dig svar på hur mycket du får lov att arbeta.

Hälsningar,

Daniela Alm

Hemskickad tidigare av kundföretag, får inte full lön från bemanningsföretaget

Några bemanningsanställda blir hemskickade av kundföretaget när det har varit lite att göra dagarna innan jul.
Nu säger bemanningsföretaget att dom ej kommer att få garantilön för dessa timmar för att dom ej har ringt och meddelat att dom blivit hemskickade.Dom bemanningsanställda är nya och visste inte att dom skulle ringa,trodde kundföretaget meddelade detta.Står inte i avtal eller i kontraktet att arbetstagaren ska ringa.Har bemanningsföretaget rätt att inte betala ut garantilön?

SVAR

För att ett bemanningsföretag ska bli auktoriserat så måste de skriva på ett kollektivavtal. Där bör det stå vad som gäller. Huvudregeln är att man ska få betalt för den tid man är schemalagd även om det uppstår arbetsbrist för just den dagen. Om du gått hem frivilligt kan det vara svårare att få betalt. Skulle det uppstå ytterligare problem så är det bäst att kontakta facket och be dem om hjälp.

Hälsningar,

Daniela Alm

Räkna ut arbetstidsförkortning

Hej!

Jag arbetar natt under HRF-kollektivavtal och har nyligen erhållit min första lönespecifikation.

Jag erhåller timlön på 148kr/timmen och enligt kollektivavtalet ska arbetstidsförkortningen motsvara 5,5%, detta betalas ut i ekonomisk kompensation som är praxis på företaget – min tolkning 148×1,055 = 156,14kr/timmen.

Vid första lönespecifikationen ser jag att lönen är betydligt mindre än förväntat, jag har bara fått utbetalt 148kr/timmen. Efter möte med chefen får jag då reda på att arbetstidsförkortningen är inbakad i den timlön jag undertecknat. Att timlönen inkluderade arbetstidsförkortningen var för mig helt okänt och det står ingenstans i anställningsbeviset att så är fallet. Det står i själva verket ingenting om hur arbetstidsförkortningen kompenseras.

Vad gäller egentligen?

SVAR

Olika företag tillämpar olika system så det bästa är att kontakta facket och fråga hur de räknar på det. Detta regleras inte i lagen utan i gällande kollektivavtal. Det brukar finnas en beskrivning i hur du ska räkna ut din arbetstidsförkortning och där bör det framgå om den ska ingå eller räknas ut utöver din timlön.

Hälsningar,

Daniela Alm

Tvingad beredskap

Hej,

Kan min arb.givare(kommun) tvinga mig till beredskap när det står följande i mitt anst.bevis:
”För anställningen gäller dessutom att du har arbetsskyldighet för de arbetsuppgifter som står i ett naturligt samband med den av arbetsgivaren bedrivna verksamheten och för vilken du har kompetens.”

SVAR

Om du är tvingad till beredskap så regleras det i ditt kollektivavtal. Oavsett om man är med i facket eller inte.

Hälsningar,

Daniela Alm