Etikettarkiv: ingående av anställning

Är arbetsgivaren skyldig att ge mig ett anställningsavtal?

Är arbetsgivaren skyldig att ge mig en kopia på mitt anställningsbevis? Vad händer annars? Har jag någon anställning om jag inte har någon kopia

Svar:

Hej!

Det finns inga formkrav hur ett anställningsavtal måste se ut. Det räcker alltså med att ni är överens om villkoren.

I lagen om anställningsskydd § 6 c står det att arbetsgivaren ska lämna skriftlig information om alla villkor av väsentlig betydelse till arbetstagaren. Detta ska göras senast en månad efter att arbetstagaren börjat arbeta (så länge anställningen inte är kortare än tre veckor). Informationen ska bland annat innehålla delar som namn och adress för både arbetsgivare och arbetstagare samt förklaring av arbetsuppgifter, vilken typ av anställning det gäller och lön. Det är alltså samma uppgifter som även står i ditt anställningsavtal.

Om arbetsgivaren har betalat ut lön kan en lönespecifikation bevisa din anställning eller till exempel om du har ett mejl eller sms med ditt schema. Då muntliga avtal gäller kan din anställning gälla trots att det inte finns ett påskrivet avtal eller att du har tillgång till det. Däremot enligt paragrafen ovan skall information lämnas. Anställningen förblir giltig även om arbetsgivaren inte skulle lämna informationen men arbetsgivaren kan då bli skadeståndsskyldig.

Du har alltså en anställning även om det inte finns skriftliga bevis för den och du ska få ut information senast en månad efter du började arbeta.

Hälsningar Malin Karlsson

Arbetsrättsjouren