Etikettarkiv: avräkning

Kan man påbörja nytt jobb under arbetsbefriad uppsägningstid?

Om man gör en överenskommelse med sin arbetsgivare om arbetsbefrielse med lön under ett antal månader, har man då rätt att ta ett annat jobb innan arbetsbefrielsens slut? Man har ju då två anställningar samtidigt. Det står inget I avtalet om att avräkning skall ske ifall man får ett nytt jobb.

SVAR

Du har rätt att ta annan anställning under tiden som din uppsägningstid löper hos din förre arbetsgivare. Däremot så står det reglerat i lagen i § 13 Lagen om anställningsskydd att arbetsgivaren har rätt att göra avräkning på din lön gentemot den lön du erhåller från din nya arbetsgivare. Men detta kan ni avtala bort att din arbetsgivare inte ska göra det. Gör det skriftligt så att det inte uppstår några diskussioner i efterhand om detta.

Hälsningar,

Daniela Alm

Förskottssemester avräkning

Hej,

Den förskottssemester jag fick när jag började kommer att efterskänkas efter 5 år på arbetsplatsen.

Men vad är det som avgör 5 år? Är det tidpunkt för uppsägning eller det datum då man lämnar företaget (uppsägningstiden).

Om jag började 28/3 2012 och säger upp mig FÖRE 28/3 2017 – får jag då det efterskänkt?

Jag kommer ju vara kvar på företaget under uppsägningstiden så då har jag varit på företaget i + 5 år

Tacksam för svar!

SVAR

Man beräknar de fem åren på hur länge man är anställd på företaget. Du är fortfarande anställd under din uppsägningstid och har kvar samma förmåner som tidigare så därför fortsätter dessa fem åren att löpa. Så då slipper du betala tillbaka den skulden till företaget.

Hälsningar,

Daniela Alm

Avräkning av lön vid deltidsarbete

Vad händer om man har en tjänst på 75% och blir uppsagd pga arbetsbrist med avräkning och blir erbjuden en tjänst under uppsägningstiden på 25% är jag då fortfarande skyldig att anmäla de 25 %? I normala fall skulle jag kunna ha två jobb ett på 75% samt ett på 25% vilket då inte skulle påverka varandra. För skulle de då säga upp min 75% tjänst så känns det inte rimligt att min 25% tjänst ska dras mot den för då har jag ju bara en inkomst på 75% istället för 100 som det var fr början.

SVAR:
Arbetsgivaren har i det här fallet rätt att avräkna de 25%, och du är allstå skyldig att anmäla detta.

Hälsningar Camilla Ländin
Arbetsrättsjouren