Etikettarkiv: avdrag för rast

Har man rätt till betald lunchrast?

Hej, jag jobbar som kock vilket innebär många långa dagar utan raster. Vi har kostavdrag och mot slutet av kvällen brukar vi som jobbat sätta oss ner för en bit mat.

Vi har ingen schemalagd rast men för ett tag sedan började vår chef dra av 30 minuter som rast för varje arbetad dag, även om vi suttit ner och ätit eller inte. Det står ingenting i några kontrakt om raster.

Min fråga lyder: Har han rätt att dra av denna halvtimme från varje arbetad dag, eller begås det någonstans ett fel?

SVAR

Har arbetsgivaren inte tidigare dragit av för raster så har denne i sådana fall förhandlat om att göra det och det ska ni meddelas om. Det finns ingen laglig rätt för arbetsgivaren att göra avdrag för rast men däremot så har arbetstagaren rätt till minst 30 minuters rast om man arbetar minst fem timmar i sträck.

Arbetar ni däremot istället för att ta rast så har arbetsgivaren inte rätt att dra av för rast ändå, men då gäller det att meddela arbetsgivaren att du inte tagit någon rast.

I Arbetstidslagen står det dock i § 15 att rast inte är räknat som arbetstid och arbetstagaren inte är skyldig att stanna kvar på arbetsplatsen, vilket kan tolkas som att arbetsgivaren då inte är skyldig att betala arbetstagaren.
Däremot så kan man göra andra avtal i kollektiv- eller anställningsavtal om det är mer förmånligt för arbetstagaren, dvs att man kan få betalt trots att man har rast.

Så ni bör helt enkelt prata med arbetsgivaren om hur det kommer sig att det numera görs avdrag, Annars kan ni vända er till facket om det finns något och de kan hjälpa er med vad som bestämts.

Hälsningar,

Daniela Alm