Etikettarkiv: allmän visstidsanställning uppsägning

Vad har jag för uppsägningstid när jag är visstidsanställd?

Hej,
Jag har en visstidsanställning på en kommunal skola. Arbetsmiljön är psykisk påfrestande och jag får inte stöd från ledningen. Jag vill säga upp mig. Har jag en månads uppsägningstid? Kan ej hitta någonting i kollektivavtalet med Lärarförbundet. Om jag säger upp mig på dagen kommer jag att ha rätt till A -kassa?

SVAR

När man har visstidsanställning så har man ofta ingen uppsägningstid om man inte har avtalat om det. Så står det inget i ditt anställningsavtal så har du ingen uppsägningstid. Detta är p.g.a. att man redan satt ett datum för uppsägning eftersom anställningstiden bara löper under en bestämd period.

När man ingår ett avtal om visstidsanställning så förbinder man sig till att jobba under den tiden och du kan inte säga upp dig, och arbetsgivaren kan inte heller säga upp dig.

När det gäller A-kassa så får du inte pengar de första 45 dagarna när det är du själv som sagt upp dig.

Skulle du ändå säga upp dig så kan du bli ersättningsskyldig och bli tvungen att betala den lön som du skulle fått utbetalt för den kvarvarande perioden.

Du kan även kontakta Lärarförbundet och se om de har någon speciell tillämpning i sådana här situationer.

Hälsningar,

Daniela Alm

Arbetsrattsjouren_logotyp.jpg

Kan bemanningsföretaget säga upp min visstidsanställning i förtid?

Hej,
För 10 dagar sedan hade jag skrivit kontakt med ett bemanningsföretag för 6 månader visstidsanställd.
Efter en vecka kommer kunden och säga att de inte vill fortsätta med mig pg att jag överkvalificerad för denna tjänst.
Företaget säger att vi måste träffas för att vi se vad vi kan göra. I alla fall står det tydligt 6 månader kontrakt tills mars-2017. Finns det risk att företaget sparka mig ?

Hej,

Du är anställd hos bemanningsföretaget och det är alltså de som är din arbetsgivare. Bara för att er företagskund inte vill fortsätta att ha dig som anställd så är du fortfarande anställd av bemanningsföretaget fram till mars 2017. En allmän visstidsanställning är en variant av de tidsbegränsade anställningsformer som regleras i 5 § LAS. En tidsbegränsad anställning upphör när anställningstiden löper ut (i ditt fall mars 2017) eller när arbetet är slutfört om inte något annat har avtalats, 4§ 2st. LAS. Detta innebär att en tidsbegränsad anställning rent generellt inte är uppsägningsbar då den anställde ställer sitt arbete till förfogande och arbetsgivaren förpliktigar sig att förse arbetstagaren med arbete under den avtalade perioden. Det är dock möjligt mellan dig och arbetsgivaren (bemanningsföretaget) att avtala om att din uppsägning kan avslutas i förtid och att du får uppsägningstid. Följaktligen är det beroende på vad ni har avtalat om när du anställdes och vad som framgår av ditt anställningsavtal för att kunna veta om de kan säga upp dig i förtid eller inte. Det är möjligt att det kan regleras i kollektivavtal om din arbetsgivare har ett sådant, eller en branschpraxis. Vänd dig annars till ditt fackförbund för att få mer hjälp i frågan och vad som gäller just för dig.

Vänliga hälsningar,

Alexander Ski

Får man avsluta en allmän visstidsanställning i förtid?

Hej!

Jag undrar om man får avsluta ett vikariat eller AVA i för tid? Om det står att det respektive part har en månads uppsägningstid är det fritt fram att säga upp det när som i så fall?
Jag har försökt läsa det till mig i lagen/forum men blir inte helt på det klara om vad som faktiskt gäller!

Mvh

Hej!

En allmän visstidsanställning tar i regel slut först då det överenskomna datumet passeras, men om det finns en klausul i anställningsavtalet som beskriver att parterna har en månads uppsägningstid så gäller detta. Det vill säga att om du är anställd fram till den siste oktober enligt avtalet, men att avtalet också anger en månads uppsägningstid för arbetstagare och arbetsgivare så kan du säga upp dig idag och få gå om en månad, d.v.s. den 7 september.

Står inget om en månads uppsägningstid i avtalet om tidsbegränsad anställning så är du bunden fram till slutdatumet om du inte kommer överens med din arbetsgivare om något annat. Man kan oftast diskutera med sin arbetsgivare också om det skulle föreligga speciella skäl för att man måste avsluta sin anställning tidigare. Arbetsgivaren behöver inte godkänna en uppsägning om detta inte finns i avtalet, men det är ju denne som bestämmer över verksamheten och de anställda.

Med vänliga hälsningar,

Molly Johansson,

Arbetsrättsjouren