Tag Archives: a-kassa

Övergång mellan anställningsavtal

Hej,

Om jag och arbetsgivaren är överens om att gå skilda vägar i god tid kan min tillsvidareanställning övergå till en visstidsanställning så att jag slipper karens på akassan? Hur skall man då gå tillväga?

SVAR

Så länge du och din arbetsgivare är överens så kan ni avbryta din tillsvidareanställning och skriva ett nytt anställningsavtal om att du ska vara visstidsanställd. Tänk bara på hur du i sådana fall vill göra med din uppsägningstid. Om det finns ett kollektivavtal kolla vad det står reglerat där också. Men är ni överens om allt så kan ni avtala om hur ni vill göra.

Hälsningar,

Daniela Alm

Vad har jag för uppsägningstid när jag är visstidsanställd?

Hej,
Jag har en visstidsanställning på en kommunal skola. Arbetsmiljön är psykisk påfrestande och jag får inte stöd från ledningen. Jag vill säga upp mig. Har jag en månads uppsägningstid? Kan ej hitta någonting i kollektivavtalet med Lärarförbundet. Om jag säger upp mig på dagen kommer jag att ha rätt till A -kassa?

SVAR

När man har visstidsanställning så har man ofta ingen uppsägningstid om man inte har avtalat om det. Så står det inget i ditt anställningsavtal så har du ingen uppsägningstid. Detta är p.g.a. att man redan satt ett datum för uppsägning eftersom anställningstiden bara löper under en bestämd period.

När man ingår ett avtal om visstidsanställning så förbinder man sig till att jobba under den tiden och du kan inte säga upp dig, och arbetsgivaren kan inte heller säga upp dig.

När det gäller A-kassa så får du inte pengar de första 45 dagarna när det är du själv som sagt upp dig.

Skulle du ändå säga upp dig så kan du bli ersättningsskyldig och bli tvungen att betala den lön som du skulle fått utbetalt för den kvarvarande perioden.

Du kan även kontakta Lärarförbundet och se om de har någon speciell tillämpning i sådana här situationer.

Hälsningar,

Daniela Alm

Fråga angående arbetsgivarintyg

Hej snart är det dags för jobb byte.
Men jag kan inte räkna med att få ett arbetsgivarintyg från mitt nuvarande jobb till A-kassan om det skulle skita sig senare med det nya jobbet. Kan jag fortfarande trycka på lagen om arbetslöshetsersättning även om jag börjar ett nytt jobb?

Hej!

Din arbetsgivare har en laglig skyldighet att lämna ut ett korrekt arbetsgivarintyg enligt 47 § 2 st lag om arbetslöshetsförsäkring. Arbetsgivarintyget är till för att du ska kunna få arbetslöshetsersättning från a-kassan när du befinner dig mellan två jobb. En arbetsgivare har även enligt praxis en skyldighet att lämna ut ett anställningsintyg på arbetstagarens begäran. Detta ger att även om du inte vill ange för din arbetsgivare varför du vill ha ett arbetsgivarintyg så ska du kunna få ut ett ändå, även om det så är att du befinner dig mitt i en anställning eller efter avslutad anställning.

Skulle arbetsgivaren av någon anledning ändå inte utfärda ett intyg finns ingen sanktion för att inte göra detta, men om du då kan styrka med hjälp av t.ex. lönespecifikationer eller att en facklig representant på företaget intygar att du arbetat där så får inte a-kassan bedöma denna information annorlunda än ett arbetsgivarintyg enligt ett flertal beslut av JO (Justitieombudsmannen). Men detta gäller bara då det är mycket stora svårigheter att få ut ett arbetsgivarintyg från arbetsgivaren. Försök att lirka med arbetsgivaren, om denne ändå inte vill skriva ett intyg kan du hänvisa till lagen och eventuellt tala med facket. Vi kan även från Arbetsrättsjourens sida hjälpa dig att kräva ut ditt arbetsgivarintyg, men detta är en tjänst vi tar betalt för. Hör gärna av dig igen om du vill ta hjälp av oss.

Hoppas att det löser sig!

Med vänliga hälsningar,

Molly Johansson,

Arbetsrättsjouren

Butiken gick i konkurs – vi får inte ut våra arbetsgivarintyg. Vad ska vi göra?

Hej!
Jag har arbetat som butikschef på XXX, som gick i konkurs den 15/6-15. Jag/vi har fortfarande inte fått våra arbetsgivarintyg och jag vill veta hur jag nu ska gå vidare med detta. De gamla ägarna skiter i det och har inte tillgång till datorsystemet längre.. Jag har varit i kontakt med advokarbyrån/konkursförvaltaren som ska försöka lösa det, trots att det inte är deras uppgift. Vad gör jag nu??

Jag har fått nytt jobb så behöver det inte till a-kassa-syfte men vill ändå ha det, för min egen del och för framtiden. Min anställning gick ut igår 5/8-15.

MVH

Hej,

Din arbetsgivare har en laglig skyldighet att lämna ut ett korrekt arbetsgivarintyg enligt 47 § 2 st lag om arbetslöshetsförsäkring. Arbetsgivarintyget är till för att du ska kunna få arbetslöshetsersättning från a-kassan när du befinner dig mellan två jobb. En arbetsgivare har även enligt praxis en skyldighet att lämna ut ett anställningsintyg på arbetstagarens begäran.

Kanske är det bra att ha lite is i magen och invänta konkursförvaltarens/advokatbyråns agerande i frågan till en början? Det är trots allt bara två dagar sedan din anställning tog slut? Mitt initiala råd är att du ringer dem och hör med dem igen. I annat fall kan vi på Arbetsrättsjouren göra en formell skrivelse till dem och begära ut arbetsgivarintygen. Vi kan också hjälpa er om ni vill vända er till domstol för att få ett åläggande om att skriva arbetsgivarintyg åt er.

En annan möjlighet är att kontakta facket och höra efter vad de kan göra för er. Eventuellt kan de förhandla med konkursförvaltaren och lösa situationen.

Återkom gärna om ni vill ha ytterligare hjälp.

Med vänliga hälsningar,

Molly Johansson,

Arbetsrättsjouren

Uppsägning vid heltidssjukskrivning

Hejsan! Har varit heltidssjukskriven sedan 7 april . Det har börjat pratas om återgång till arbetet i oktober, men vet inte om jag klarar av det. Ska prata med min läkare imorgon. Men annars vill jag säga upp mig. Vantrivs på min arbetsplats och får panik av tanken att behöva gå tillbaka. Vad händer om man säger upp sig medans man är sjukskriven? Får man göra det? Och hur blir det med intjänade semesterdagar och med a-kassa?

Hej!

Det är tillåtet att säga upp sig under din sjukskrivningsperiod. Om du säger upp dig själv infaller en karens från a-kassa, denna tid brukar vara runt 45 dagar men du får kontrollera med ditt försäkringsbolag.  De dagar som du har tjänat in och som du inte tagit ut i ledighet får du ut i pengar. Dina semesterdagar är en intjänad rättighet enligt Semesterlagen, vilket innebär att om du avslutar anställningen innan du har hunnit ta ut dessa dagar ska arbetsgivaren i stället betala ut semesterersättning. 

Lycka till!

Vänligen
Sandra Amrén
Arbetsrättsjouren

Hur beräknas avgångsvederlag mot A-kassan?

Hej

Jag är nu tilfelligt utan fast arbete. Jag har akasssa hos ledarna.
I inkomstgrundlaget räknades ordinarie inkomster fram til 30 jun när
anställningen avslutades.
Efter det fick jag 4 månaders avgångsvederlag som var villkorat av
performance
Från 1 Nov går jag på akassan

Enligt ledarna är detta bonus och inte avgångsvederlag och ska därför inte
räkas med i inkomstunderlaget

Om ni vil titta på detta så kan jag evt skicka met info


mvh

Hej

Just den fråga som du ställer är ganska omdebaterad, och det som kanske inte så konstigt då ett flertal fall varit uppe i olika instanser för prövning.

Det svar som ledarna har givit dig är det just nu gällande och det är att avgångsvederlag inte räknas med i inkomstunderlaget utan ses som en bonus som utgår efter anställningens upphörande.

Den största anledningen till detta är kopplat till uträkningen av arbetstagares sjukpenninggrundande inkomst (SGI). Där regeringsrätten har gjort gällande att avgångsvederlag inte kan få tillgodoräknas som sjukpenninggrundande inkomst.

Ledarna har alltså rätt i detta fallet.

MVH Tobias Bergin

Arbetsrättjouren

Påtvingad tjänstledighet?

Man borde inte tvingas ta tjänstledigt om man nobbar ett uppdrag.

Men detta hände mig igår. Jag har varit på ett par intervjuer hos ett företag och under tiden har jag fått reda på att arbetsuppgifterna kräver mer kompetens, som jag saknar.

Hade jag eller bemanningsföretaget vetat mer ingående vilka arbetsuppgifterna var och vad som krävdes, så hade jag aldrig varit intressant och tilltänkt för tjänsten överhuvudtaget.

Men de anser att jag kan lära mig och jag hävdar att jag vet mina begränsningar. Efter otaliga möten och påtryckningar från bemanningsföretaget gav de mig slutligen beskedet att jag from måndag är tjänstledig från bemanningsföretaget. På obestämd tid…eller tills dess att de hittar ett nytt uppdrag som jag kommer
att presenteras för…

Att vara tjänstledig innebär att jag inte kan söka a-kassa, då jag fortfarande har min tillsvidareanställning. Jag har from måndag ingen lön, dvs noll kronor i inkomst från bemanningsföretaget. From 1 januari 2014 har jag haft ersättning från bemanningsföretaget utan att arbeta, då mitt fg uppdrag avslutades 31/12.

Känner mig tvingad att säga upp mig och får troligen nio veckors karens från a-kassan som plåster på såret. Det är inte klokt att det får gå till så här! Finns det någon chans att jag kan slippa karensen och få ersättning ”som om” jag skulle blivit uppsagd? Finns det några undantag hos a-kassan när man har anställning och blir tjänstledig av ett bemanningsföretag, med tanke på deras redan så dåliga rykte.

Jag kan inget annat säga än att jag är djupt förtvivlad, ledsen och förvånad över att det kan finnas möjlighet att bli tjänstledig i dagens Sverige- utan lön- när jag har en tillsvidareanställning! Jag är så klart tacksam för både svar och hjälp i hur jag kan gå vidare i processen. Vad ska jag göra?

Hej,

Arbetsgivaren kan inte påtvinga dig tjänstledighet, en sådan ledighet ska efterfrågas av arbetstagaren, vilket du alltså inte gjort. Detta förutsatt att du har en viss anställningsgrad (tex 100 eller 75%) eller ett visst antal timmar/månad i ditt anställningsavtal. Om arbetsgivaren inte kan erbjuda dig arbete hos sig eller inom en annan enhet, så har du rätt att vara ledig med ersättning. Om de inte kan erbjuda dig arbete utefter ditt anställningsavtal får arbetsgivaren åberopa arbetsbrist på arbetsplatsen, grundligt undersöka möjligheterna för omplacering och i ett sista skede, om det skulle komma till det, säga upp dig pga arbetsbrist. I vilket fall du erhåller ersättning från arbetslöshetskassan.

I det fall arbetsgivaren motsäger sig din rätt enligt lag är du välkommen att kontakta oss igen.

Med vänliga hälsningar,

Sandra Jarl
Arbetsrättsjouren