Kategoriarkiv: arbetstagare

Vad har jag för uppsägningstid?

Hej! På mitt anställningsavtal står det ”vikariat under X frånvaro, dock längst t.o.m. ”datum”. Vad har jag då för uppsägningstid?
Tacksam för svar!

SVAR

Det beror lite på hur länge du varit anställd, men ett vikariat brukar inte löpa under flera år så jag gissar på att du har en uppsägningstid på ca 2 veckor-en månad. Detta är något som ska framgå på ditt anställningsavtal. Har arbetsgivaren inte bestämt något så regleras det i Lagen om anställningsskydd.

11 § För både arbetsgivare och arbetstagare gäller en minsta uppsägningstid av en månad.
Arbetstagaren har rätt till en uppsägningstid av
– två månader, om den sammanlagda anställningstiden hos arbetsgivaren är minst två år men kortare än fyra år,
– tre månader, om den sammanlagda anställningstiden är minst fyra år men kortare än sex år,
– fyra månader, om den sammanlagda anställningstiden är minst sex år men kortare än åtta år,
– fem månader, om den sammanlagda anställningstiden är minst åtta år men kortare än tio år, och
– sex månader, om den sammanlagda anställningstiden är minst tio år.
Om en arbetstagare som är föräldraledig enligt 4 eller 5 § föräldraledighetslagen (1995:584) sägs upp på grund av arbetsbrist, börjar uppsägningstiden löpa
– när arbetstagaren helt eller delvis återupptar arbetet, eller
– när arbetstagaren skulle ha återupptagit sitt arbete enligt den anmälan om föräldraledighet som gäller när uppsägningen sker. Lag (2015:759).

 

Hälsningar,

Daniela Alm

Lönehöjning

Hur får arbetsgivaren göra angående utebliven lönerevision under sjukskrivning.
Hur länge får de utestänga en från den.
Jag har inte fått någon löneökning under 3 år?

SVAR

Löneökning är inget som regleras i lagen utan det är något som tillämpas individuellt för varje företag. Oftast så baseras löneökning på utfört arbete eller ökade arbetsuppgifter. Så din arbetsgivare är dessvärre inte skyldig att ge en löneökning enligt lag. Däremot så reglerar många kollektivavtal detta så har din arbetsplats det så har du rätt till vad som skrivs i det.
Men annars är det något som du bör diskutera med din arbetsgivare.

Hälsningar,

Daniela Alm

Föräldraledighet

Hej
Gällande föräldraledighet
Hur många gånger under kalender år jan -dec måste arbetsgivare godkänna FL.
Vad som gäller enl lag

SVAR

Arbetsgivaren godkänner inte föräldraledighet utan det räcker att man meddelar att man ska vara det minst två månader innan man tänkte vara det, se § 13 Föräldraledighetslagen. Man har rätt enligt lag att vara föräldraledig därför är det inget som arbetsgivaren ska bevilja eftersom det ändå inte är något de kan neka dig till.

I Föräldraledighetslagen står det dock att du får vara föräldraledig i max tre omgångar, se § 10 Föräldraledighetslagen.

10 § Ledigheten får delas upp på högst tre perioder för varje kalenderår. Om en ledighetsperiod löper över ett årsskifte, ska den anses höra till det kalenderår då ledigheten påbörjades.
Trots denna begränsning får en ledighet delas upp när det gäller antingen ledighet med tillfällig föräldrapenning m.m. enligt 8 § eller ledighet för föräldrautbildning m.m. enligt 12 kap. 6 och 7 §§ socialförsäkringsbalken. Lag (2010:1263).

13 § En arbetstagare som vill utnyttja sin rätt till ledighet enligt 4, 5, 6 eller 7 § ska anmäla detta till arbetsgivaren minst två månader före ledighetens början eller, om det inte kan ske, så snart som möjligt. I samband med sin anmälan ska arbetstagaren ange hur lång tid ledigheten är planerad att pågå.

Hälsningar,

Daniela

Uppsägningstid utan anställningsavtal

Hej!
Jag är timanställd eller timlön vikarie, har rad flera månad fram utan att skriva någon avtal med chefen. så undrar om jag vill avsluta att jobba har jag uppsägningstid? om det ja hur många veckor eller månad?

SVAR

För det första så har du enligt lag rätt till ett anställningsavtal, detta regleras i LAS.
Det kan vara en lite svår situation att bedöma hur lång uppsägningstid du har för bland kommer man överens om det sinsemellan. Men oftast som timanställd plus att du bara arbetat där några månader så har du nog bara 2 veckors uppsägningstid, max en månad. Men detta är något du måste diskutera med din arbetsgivare.

Hälsningar,

Daniela Alm

Vad ingår i beräkningen för semesterersättningen?

Hej,

Om ett företag inte har något kollektivavtal och ska betala ut semesterersättning på rörliga delar, vad räknas då som rörliga delar?
OB? Övertid? Bonus? Provision?

SVAR

Semesterersättningen beräknas på din bruttolön, alltså hela din lön som du tjänat in. Där ingår alla ytterligare ersättningar utöver din timlön.
Detta regleras i § 16 a i Semesterlagen, där referar det till detta i meningen ”Har arbetstagaren även rörliga lönedelar är semesterlönen för dessa lönedelar tolv procent av arbetstagarens sammanlagda förfallna rörliga lön under semesteråret.”
Så ja, de delar du nämner ingår i beräkningen.

Hälsningar,

Daniela Alm

Kan intjänade kompensationstimmar tas bort vid ändrade villkor?

Jag arbetar på en statlig verksamhet. Företaget betalar inte ut lön vid övertid utan tillämpar flextid. Företaget har bestämt att man får ha max 40 timmars flex. Då jag inte har tagit ut min flextid som vid årsskiftet var ca 100 timmar beslutade företaget tidigare att all flextid över 40 timmar tas bort, dvs 60 timmar har plockats bort utan någon form av ersättning. Är detta ok?

SVAR

Företaget har inte rätt att ta bort intjänade kompensationstimmar. När de tar ett sådant beslut ska de i god tid meddela om detta så att du har möjlighet att hinna ta ut dem. Hinner du inte ta ut dem så ska du få det utbetalt i pengar.
Eftersom du arbetar för en statlig verksamhet så finns det kollektivavtal, och här måste facket vara med och förhandla vid sådana beslut då det rör sig om ändringar i kollektivavtalet.
Du bör kontakta fackförbundet och ta reda på hur det har gått till när de tagit detta beslutet och kräva att få det utbetalt.

Hälsningar,

Daniela Alm

Kan man påbörja nytt jobb under arbetsbefriad uppsägningstid?

Om man gör en överenskommelse med sin arbetsgivare om arbetsbefrielse med lön under ett antal månader, har man då rätt att ta ett annat jobb innan arbetsbefrielsens slut? Man har ju då två anställningar samtidigt. Det står inget I avtalet om att avräkning skall ske ifall man får ett nytt jobb.

SVAR

Du har rätt att ta annan anställning under tiden som din uppsägningstid löper hos din förre arbetsgivare. Däremot så står det reglerat i lagen i § 13 Lagen om anställningsskydd att arbetsgivaren har rätt att göra avräkning på din lön gentemot den lön du erhåller från din nya arbetsgivare. Men detta kan ni avtala bort att din arbetsgivare inte ska göra det. Gör det skriftligt så att det inte uppstår några diskussioner i efterhand om detta.

Hälsningar,

Daniela Alm

Kan jag tvingas tas ut komptid i pengar?

Har arbetsgivaren rätt att ta bort min komptid
om jag kommer några minuter för tidig varje dag?
Jag brukar få i hop runt 20tim och min arbetsgivare hävdar sin rätt eftersom jag kommer för tidigt på jobbet.
vidare har arbetsgivaren rätt att begära min övertid i ledig het men ej i lön.
Jag vill ha pengar men tvingas ta ut den tiden i ledighet.
Är det rätt?

SVAR

Hur din övertid ska tas ut varierar mellan olika företag. Vissa tillämpar både att få det betalt i ängar och i kompensationsledighet. Men dom flesta väljer ett utav alternativen. Så det är tyvärr så att arbetsgivaren har rätt att bestämma hur det ska tas ut.

Hälsningar,

Daniela Alm

Kan arbetsgivaren omplacera utan giltiga skäl?

Jag arbetat på lager som plockare och vill fortsätta som 67 och det jag undrar om arbetsgivaren kan omplacera mig som städare?

SVAR

Det beror lite på varför de vill omplacera dig. Men huvudregeln är att arbetsgivaren har rätt att leda och fördela arbetet på det sätt som lämpar företagets fortlöpande verksamhet bäst.
Omplaceringen får heller inte bero på degradering, vilket är att jämföra med uppsägning utan saklig grund.
Om arbetsuppgifterna och lönen anses likvärdiga så är det okej.
Det kan också vara så att de omplacerat dig p.g.a arbetsbrist på din tidigare position och istället för att säga upp dig så har de omplacerat dig.

Hälsningar,

Daniela Alm

Förskottssemester avräkning

Hej,

Den förskottssemester jag fick när jag började kommer att efterskänkas efter 5 år på arbetsplatsen.

Men vad är det som avgör 5 år? Är det tidpunkt för uppsägning eller det datum då man lämnar företaget (uppsägningstiden).

Om jag började 28/3 2012 och säger upp mig FÖRE 28/3 2017 – får jag då det efterskänkt?

Jag kommer ju vara kvar på företaget under uppsägningstiden så då har jag varit på företaget i + 5 år

Tacksam för svar!

SVAR

Man beräknar de fem åren på hur länge man är anställd på företaget. Du är fortfarande anställd under din uppsägningstid och har kvar samma förmåner som tidigare så därför fortsätter dessa fem åren att löpa. Så då slipper du betala tillbaka den skulden till företaget.

Hälsningar,

Daniela Alm