Kategoriarkiv: arbetsgivare

Kan jag tvinga medarbetare att ta ut semester?

Hej!

Jag har medarbetare som inte vill ta ut sina 20 dagars semester ? Har de rätt att neka?

SVAR
Som arbetsgivare är du skyldig att se till att dina medarbetare tar ut 20 dagars semester varje år, annars kan du få ett vitesföreläggande. Du har rätt som arbetsgivare att lägga ut semesterveckor mot din medarbetares vilja, men det är såklart bäst att göra det i samråd med dina medarbetare. Detta förutsatt att det är inarbetad och betald semester. Man kan inte tvingas till obetald ledighet.
Man har rätt att spara 5 semesterdagar/år.

Hälsningar Camilla Ländin

Måste jag MBL-förhandla med facket?

Hej,
Jag behöver säga upp min tillsvidareanställda pga arbetsbrist – ekonomiska skäl. Kan arbetsgivare som inte är ansluten måste de förhandla med facket om arbetstagaren är medlem.

SVAR:
Ja, om du har en anställd som är med i facket så måste du kalla dem till förhandling angående arbetsbristen, det gäller även utan kollektivavtal. Det är MBL § 13 som styr detta.

Hälsningar Camilla Ländin

 

Får en egenföretagare ta pauser?

Jag är egenföretagare och arbetar med städ- och trädgårdssysslor i en ekonomisk förening.
Vi undrar lite över hur vi kan göra med pauser? Vårt arbete är fysiskt ansträngande och för att orka brukar vi ta en ca 15 min. kaffepaus på fm.
Vi fakturerar ju våra kunder och då är vår fråga – har vi rätt att ta denna paus och ändå fakturera kunden för full timme/tid?
Tack för ert svar.
SVAR
Som egenföretagare utan anställda omfattas du inte av arbetsrätten och dess regleringar. Men det låter ju rimligt att även ni tar pauser under arbetsdagen precis som alla andra. Om ni bör fakturera kunden även för den tiden är egentligen mest en moralisk fråga. Så länge ni inte tar orimligt långa pauser eller inte göra jobbet klart så kan jag tycka att det är OK. Men det kanske är en god idé att ta upp frågan med kunden?

Hälsningar Camilla Ländin

Om uppsägning av personliga skäl och skriftlig varning

 Är styrelsemedlem i en ideell organisation, där vi i styrelsen fungerar som arbetsgivare till en person som är tillsvidareanställd. Vi har inget kollektivavtal och den anställde är ej med i facket.
Styrelsen har sedan en bra tid tillbaka inte tyckt att samarbetet fungerat väl och vi önskar att säga upp den anställde. Men funderar om det ens är möjligt? Våra grunder är:
-Den anställde är hemma utan att meddela sina arbetsgivare att hon inte är på kontoret som är arbetsplatsen.
-Hon vägrar använda sin bil i tjänsten trots att det står inskrivet i avtalet att egen bil krävs vid behov.
-Hon noterar själv sin plus och minustid. När löner görs så har det flera gånger kommit fram att hon ”glömmer” sin minustid.
-Hon har företagskort där hon får köpa saker till verksamheten för en utsatt summa. Vid granskning visar det sig att hon köpt mycket dyrare saker utan att tillfråga styrelsen.

SVAR
Det ni ska börja med är att ge er anställda en skriflitg varning där ni tydliggör vad som gäller (tex användning av bil, tidrapportering, vilka mandat hon har att köpa saker). Skriv också tydligt ut att ni förväntar er en klar förbättring i de här frågorna inom tex 2 månader, och om ni inte kan se det så kan det vara skäl för uppsägning pga personliga skäl. Varningen ska helst lämnas över vid ett personligt möte.

Om den anställda är med i facket så ska de meddelas om den skriftliga varningen.
Om ni sedan inte ser någon förbättring så kan ni säga upp pga personliga skäl, med uppsägningstid etc enligt anställningsavtalet.
En skriftlig varning får inte enbart vara baserad på händelser som ligger längre bort än två månader i tiden. Men du får göra en sammanställning om det handlar om flera händelser, och då kan vissa av dem vara äldre än två månader.

Hälsningar Camilla Ländin

Anställd som inte dyker upp

Jag har en personal som under helgen valde att gå från sitt arbetspass samt inte dök upp på sitt andra pass dagen där på. Har inte hört något från personen i fråga samt att telefonen varit avstängd.

Vad har jag för rättigheter här? Klassas detta som arbetsvägran? Hur går man till väga?

SVAR
Om en anställd inte dyker upp eller meddelar att hen är sjuk enligt den rutin som finns på arbetsplatsen så är det att betrakta som en arbetsvägran. I ett sådant fall kan det vara motiverat att ge en varning eller erinran om vad som gäller på arbetsplatsen. En skriftlig varning kan sedan i sin tur vara del i en grund för uppsägning av personliga skäl.

Hälsningar Camilla Ländin

Vi stänger företaget under julhelgen, kan jag kräva att personalen tar semester?

Hej,
Vi har för avsikt att stänga vår produktion under mellandagarnaoch vill att personalen ska ta ut ledighet (använda semester eller komp tex).
Strider det mot några bestämmelser?

Hej,
Om de anställda inte har tagit ut 20 dagar semester under året så kan du som arbetsgivare ha rätt att lägga ut dem under tex julhelgen när företaget stänger. I så fall så måste det meddelas minst 2 månader i förväg. Du kan inte kräva att personalen använder sina 5 sparade dagar till detta.
Komptid kan du få lägga ut, det ska dock göras i samråd med personalen alt facket om du har ett kollektivavtal.

Om du har anställda som inte har intjänad komptid eller semesterdagar som du kan förfoga över (dvs om de redan tagit ut 20 dagar i år), så måste du låta dem vara lediga med lön.
Du kan alltså aldrig kräva att någon tar obetald ledighet under tiden företaget stänger.

Hälsningar Camilla Ländin

Hur kort kan en lunchrast vara?

Hej!

Vi driver ett litet företag där vi har haft en timmes lunchrast. Arbetstagarna vill nu att de bara ska ta 15min lunch. Vi tycket 30 min för att det är en bra återhämtnings tid.
Vad säger lagen? De arbetar 8 tim per dag.

SVAR

Hej,

I Arbetstidslagen så regleras arbetstid, raster och vila. Jag hittar inget om hur långa raster ska vara, det enda som finns är att man max får arbeta fem timmar i sträck utan rast. Så om arbetstagarna vill ha 15 minuters rast så är de berättigade till det. Dock så är det bäst att skriva ett avtal om detta som alla ska signera.

15 §
Med raster förstås sådana avbrott i den dagliga arbetstiden under vilka arbetstagarna inte är skyldiga att stanna kvar på arbetsstället.
Arbetsgivaren ska på förhand ange rasternas längd och förläggning så noga som omständigheterna medger.
Rasterna ska förläggas så, att arbetstagarna inte utför arbete mer än fem timmar i följd. Rasternas antal, längd och förläggning ska vara tillfredsställande med hänsyn till arbetsförhållandena.

Hälsningar,

Daniela Alm

Vad gör man om en anställd är sjuk ofta?

Hej,

Vi har en anställd som ofta vabbar, men han brukar hålla sig inom 3-5 arbetsdagar.
Sedan är han ofta sjuk måndagar och är därefter borta mellan 2-3 dagar.
Finns det något arbetsgivaren kan göra i en sådan situation med regelbunden frånvaro men som inte kräver läkarintyg?
Hur kan man göra för att få bukt med ett sådant problem?

SVAR

Det är svårt att få bukt med sådana problem med stöd av lagen. Det som du kan göra är att föra ett samtal med den anställde om varför han är sjuk så ofta och se om det finns något som du som arbetsgivare kan göra. Kanske kan han sköta vissa arbetsuppgifter hemifrån beroende vad det är för typ av jobb?

Även om ni inte vill så har ni dock rätt att kräva läkarintyg från första dagen så att en läkare istället för han själv gör bedömningen om han är såpass sjuk att han måste vara hemma.

Ni kan även söka kontakt med Företagshälsovården. En eventuell misstanke om missbruk kanske kan väckas.
Om en anställd ofta är sjuk så är man skyldig att försöka utreda om man behöver anpassa arbete och rehabilitera. Men då måste det ju finnas läkarintyg för det.

Hälsningar,

Daniela Alm

Vad måste ett anställningsavtal innehålla?

Vad måste ett anställningsavtal innehålla?

SVAR

Ett vanligt anställningsavtal innehåller:
*Uppgifter om den anställde (adress, kontaktuppgifter etc.)
*Vilken anställningsform det gäller
*Vilken befattning man har
*Vad lönen är
*Hur många timmar eller procent man ska arbeta
*Om semesterersättning ingår i lönen eller ej, eller om man har semesterdagar
*Övriga förmåner (mobil, dator)
*Om man har kollektivavtal ska man ange vilket det är
*Om företaget har några försäkringar till den anställde
*Uppsägningstid

Hälsningar,

Daniela Alm

Säga upp anställd och anställa familjemedlem

Har en fråga jag hoppas ni kan hjälpa mig med.
Jag och min make ska köpa och ta över ett företag tillsammans. Idag jobbar bara jag där.. finns 7 anställda på firman.. nu är det så att min Make också vill jobba där på en tjänst som redan är tillsatt Hur funkar det? Kan man säga upp han på den tjänsten pga arbetsbrist för att sedan låta min make som också äger företaget ta över den tjänsten? Hur går man tillväga? Eller skall det vara så att det är omöjligt att få honom en tjänst på sitt eget företag?

SVAR

Ett ägarbyte kan kallas anledning till omorganisation, och då kan en arbetsbrist uppstå på aktuell tjänst. Om ni äger bolaget tillsammans som ett AB så är det inget konstigt att ni båda är anställda där. Ett utköp är nog bästa alternativet här.

Hälsningar,

Daniela Alm