Uppsägning på grund av arbetsbrist

Hej,
Jag blev nyligen varslad pga. arbetsbrist från en tillsvidare anställning, men har ännu inte mottagit någon skriftlig uppsägning. Just nu har jag semester och fick igår ett mejl med ett inscannat papper. Om det är ett uppsägningsbesked är det då så att min uppsägningstid börjar gälla efter min semester, då jag kan ta del av detta papper i person? Tänker på paragraf 10 i Las.

Min andra fråga är uppsägningstiden. Den 15 december har jag jobbat sex år på detta ställe. Jag kommer nog bli uppsagd innan detta datum, men min anställning tar slut efter det att jag jobbat mer än sex år på företaget. Ska jag enligt Las ha fyra månaders uppsägningstid, eller räknas det från dagen jag får uppsägningsbeskedet så att jag får tre månader?

Värt att nämna är att jag under de senaste åren gått ner till en tjänst på 75% Påverkar beräkningen av uppsägningstiden detta på något sätt?

 

Svar: Det stämmer, enligt 10 § LAS (lagen om anställningsskydd) så ska din uppsägning anses ha skett först när du återkommer från din semester. Om du redan innan semester fick kunskap om uppsägning, exempelvis om det har skett förhandlingar så gäller inte särregeln i 10 § 2 st LAS. Men om du fick beskedet när du redan gått på semester så anses du uppsagd tidigast dagen efter du kommer tillbaka från din semester.

Det är den anställningstid som du haft innan du blir uppsagd som är avgörande. Du får alltså en uppsägningstid som baseras på den tid du har varit anställd och inte på den tid som du kommer ha varit anställd när man räknar in din uppsägningstid.

Att du har varit deltidsanställd påverkar inte din uppsägningstid då det inte beräknas på sysselsättningsgrad utan enbart på hur länge som du faktiskt varit anställd hos arbetsgivaren.

Vänligen Arbetsrättsjouren