Får man provjobba utan lön och avtal?

Hej,
Jag har precis påbörjat en provanställning på ett café och blev meddelad att denna till en början skulle vara 2 dagar innan ett anställningsavtal skulle skrivas under. Därefter har arbetsgivaren förlängt denna tid med ytterligare 3 dagar samt inte visat upp ett anställningsavtal. Redan från början har min arbetsgivare informerat om att dessa dagar är obetalda, något som jag efter lite efterforskning nu antar inte är tillåtet enligt LAS. Jag vet tyvärr inte om det finns något kollektivavtal.

Mina frågor är då:
A) Räcker det att arbetsgivaren informerar att provanställnings tiden är obetald för att skapa ett bindande avtal?
B) Vad säger LAS om provanställningar utan lön? (länka gärna)
C) Borde jag försöka att kontakta facket först ang detta om ett kollektivavtal finns?

Svar:
A) Avtal gäller oavsett om det är skriftligt eller muntligt men oavsett måste lagen ändå följas.
B) LAS har egentligen ingen skrivning om att man inte får provjobba utan lön utan det är en underförstådd princip, att lön ska utgå för arbete. Tyvärr är det ganska vanligt att arbetsgivare ändå tillämpar det i form av att arbetstagaren får provjobba. Problemet är att om du gått med på det vid anställningstillfället så är det svårare att kräva att du ska få lön för de dagarna i efterhand. Du har alltid rätt till ett anställningsavtal senast 1 månad efter påbörjad anställning, detta står i LAS § 6 c. Som arbetstagare är det dock i många fall viktigt att ha alla förutsättningar nedskrivna i mejl eller anställningsavtal innan man går till den nya arbetsplatsen den första arbetsdagen. Då vet man vad det är som gäller och vad det är för lön man erhåller.
C) Kolla upp om det finns ett kollektivavtal. Kontakta facket, eller fråga någon av dina kollegor som kanske vet. Arbetsgivaren är också skyldig att tillhandahålla det aktuella avtalet om sådant finns.

Vänligen Arbetsrättsjouren