Hålla inne semesterdagar för att täcka utgifter?

Hej,
För ett tag sedan sa jag upp mig från ett företag där jag arbetat i 3 år. När min sista lön kom så var inte mina kvarvarande semesterdagar med. När jag kontaktade ekonomiavdelningen hänvisade dom till att de kan hålla inne semesterdagarna i 3 månader för att täcka upp eventuella kostnader (?) Får man göra detta?

Svar: Det låter som en väldigt märklig hantering. Företaget får inte hålla inne din slutlön, utan den, tillsammans med inarbetad semester och semesterersättning, har du rätt att få ut senast månaden efter avslutad anställning i enlighet med Semesterlagen § 30. Om det av någon speciell anledning inte går att beräkna semesterersättning inom en månad efter anställningens upphörande, ska den betalas ut inom en vecka efter det att hindret mot att beräkna ersättningen upphörde. Att hålla inne din slutlön för eventuella kostnader på arbetsplatsen är inte ok. Hör av dig till ekonomiavdelningen igen och förklara att om de bryter mot semesterlagen kan de bli skadeståndsskyldiga.

Hälsningar Arbetsrättsjouren