Ändrat schema fyra gånger på en månad

Under en månad har mitt schema ändrats 4 gången första gången innan det ens hade börjat gälla och sista gången på fredag för att börja gälla på måndagen får man göra så här utan att ens fråga om det går? Man måste väl kunna planera sin fritid?

SVAR:
Enligt Arbetstidslagen § 12 så har du rätt att få ditt schema minst 14 dagar innan det ska börja gälla. Det är inte acceptabelt att ändra det från fredag till måndag om det inte hänt något exceptionellt i verksamheten som påverkar arbetsgivarens möjlighet att ha framförhållning.
Hälsningar Camilla Ländin