Arbetsbefriad med lön

En anställd som arbetat 50% blev uppsagd pga. arbetsbrist. Hade rätt till 2 månaders uppsägningslön, som betalats ut under uppsägningstiden. Hon fick nytt jobb, som timanställd och har arbetat mindre än halvtid på det nya jobbet. Har arbetsgivaren rätt att kräva avräkning på den lön hon fått för uppsägningstiden? Hon menar att vad hon gör på den tiden som är utöver de 50% som hennes anställning var, är hennes sak.

SVAR

Hej,

§ 13 i LAS reglerar att om man är arbetsbefriad under uppsägningstiden men fortfarande får lön, och börjar arbeta för ett annat företag under den tiden så har arbetsgivaren rätt att kräva att göra avdrag gentemot den ersättning som arbetstagaren erhåller på sitt nya jobb. Om den anställde arbetat under uppsägningstiden och fortfarande arbetar 50% och har arbete utöver det så har du som arbetsgivare inte rätt att göra avdrag för de pengar hon tjänar utöver den tid hon arbetar hos dig. Men om hon varit arbetsbefriad med lön under uppsägningstiden och haft ett nytt jobb under den tiden kan man göra avdrag. Men om hon arbetat sina timmar så ska hon ha lön för det.

Hälsningar,

Daniela