Arbetsrattsjouren_logotyp.jpg

Kan bemanningsföretaget säga upp min visstidsanställning i förtid?

Hej,
För 10 dagar sedan hade jag skrivit kontakt med ett bemanningsföretag för 6 månader visstidsanställd.
Efter en vecka kommer kunden och säga att de inte vill fortsätta med mig pg att jag överkvalificerad för denna tjänst.
Företaget säger att vi måste träffas för att vi se vad vi kan göra. I alla fall står det tydligt 6 månader kontrakt tills mars-2017. Finns det risk att företaget sparka mig ?

Hej,

Du är anställd hos bemanningsföretaget och det är alltså de som är din arbetsgivare. Bara för att er företagskund inte vill fortsätta att ha dig som anställd så är du fortfarande anställd av bemanningsföretaget fram till mars 2017. En allmän visstidsanställning är en variant av de tidsbegränsade anställningsformer som regleras i 5 § LAS. En tidsbegränsad anställning upphör när anställningstiden löper ut (i ditt fall mars 2017) eller när arbetet är slutfört om inte något annat har avtalats, 4§ 2st. LAS. Detta innebär att en tidsbegränsad anställning rent generellt inte är uppsägningsbar då den anställde ställer sitt arbete till förfogande och arbetsgivaren förpliktigar sig att förse arbetstagaren med arbete under den avtalade perioden. Det är dock möjligt mellan dig och arbetsgivaren (bemanningsföretaget) att avtala om att din uppsägning kan avslutas i förtid och att du får uppsägningstid. Följaktligen är det beroende på vad ni har avtalat om när du anställdes och vad som framgår av ditt anställningsavtal för att kunna veta om de kan säga upp dig i förtid eller inte. Det är möjligt att det kan regleras i kollektivavtal om din arbetsgivare har ett sådant, eller en branschpraxis. Vänd dig annars till ditt fackförbund för att få mer hjälp i frågan och vad som gäller just för dig.

Vänliga hälsningar,

Alexander Ski