Tvingas ta ut semesterdagar vid sjukskrivning!

Min arbetsgivare fick läkarintyget då det gjordes under natten 6 timmar efter jag sytt. Nu har jag varit hemma 3 dagar och får inte längre vara hemma enligt honom. Får han göra så? Han sa att om jag vill vara hemma längre så får jag ta ut semester. Kan arbetsgivaren göra så?

Svar:

Hej!

Detta du beskriver har din arbetsgivare ingen rättighet att göra. Enligt sjuklönelagen har arbetsgivaren en skyldighet att betala ut lön för den sjuke arbetstagaren under de första 14 dagarna. Sjuklönen innebär enligt § 6 i Lagen om sjuklön 80 % av lönen inklusive första dagen som karensdag. Efter 8 dagars sjukskrivning krävs det läkarintyg på att du som arbetstagare inte klarar av arbetsuppgifterna. Då du har ett läkarintyg för tio dagar så är din arbetsgivare är alltså skyldig att utbetala sjuklön till dig då du är sjukskriven. Din arbetsgivare har alltså enligt svensk arbetsrätt ingen rättighet att tvinga dig att ta ut dina semesterdagar då du är sjukskriven.

Mvh
Isabella Wester
Arbetsrättsjouren