Hur lång tid i förväg ska jag få mitt schema?

Jag är kommunalanställd och jobbar inom X. Hur lång tid innan en schemaändring skall jag ha information om mitt nya schema. Jag har hört att det är 2 veckor innan, men var finns den regeln att läsa. Om det sker med kortare varsel, vilken ekonomisk kompensation har man rätt till?

 

Svar:

Hej!

Det stämmer som du säger att arbetsgivarens skyldighet är att två veckor i förtid ge ut arbetstidsschemat enligt Arbetstidslagen § 12. Undantag från denna lag får göras med hänsyn till verksamhetens art, som exempelvis vid vikariat. Är detta någonting som ofta händer på din arbetsplats råder jag dig till att ta kontakt med din fackliga organisation som stödjer dig som arbetstagare i frågor som dessa.

Mvh

Isabella Wester

Arbetsrättsjouren