Får en vikarie vara föräldraledig?

Om man jobbar som vikarie i ett företag sedan ett tag tillbaka, ca:1 år, har man då rätt att ta ut Föräldraledigt trots att man inte är tillsvidareanställd? Kan arbetsgivaren neka till Föräldraledighet med motiveringen att man inte är fast anställd?

SVAR:
Du har rätt att vara föräldraledig oavsett vilken anställningsform du har och oavsett om du arbetar heltid eller deltid. Arbetsgivaren kan aldrig neka dig detta, förutsatt att du har ett barn under 8 år, det gäller även fosterbarn. Detta står i Föräldraledighetslagen § 1.

Hälsningar Camilla Ländin