Ingen sjuklön trots att jag varit anställd i två år?

Hej
Jag har varit timanställd/extra vid behov som bussförare vid behov och arbetat
i princip heltid sedan April 2012 med undantag för vissa veckor eller dagar, utan
schema och nu blivit sjukskriven pga ond tennisarmbåge.

Min arbetsgivare frånsäger sig ansvaret att betala ut sjuklön så jag skall då
ha fr Förs-kassan och dag 1 -karens eftersom jag ej arbetat 14 dagar
sammanhängande precis före sjukskrivningen.

Jag har anställningsbevis som löper ett halvår i taget ca.

Förs-kassan säger att dom räknat ut min SGI baserat på hur mycket jag jobbat
tidigare men fr. dag 15 anses jag som arbetslös och ej har någon arbetsgivare???
och får fr den dagen en mkt lägre ersättning max 480:-/dag, är detta verkligen
korrekt, dom säger att lagen och reglerna är sådana!

SVAR:
Det låter som att din arbetsigvare har missuppfattat sitt ansvar i frågan. Du behöver inte ha arbetat 14 dagar sammanhängande innan sjukskrivning för att få rätt till sjuklön, regeln handlar om att du måste ha varit anställd i minst 14 dagar (Lagen om sjuklön, § 3), och det uppfyller du ju utan problem.

Det låter märkligt hur Försäkringskassan har uppfattat din anställning, du är väl fortfarande anställd?
Börja med att kontakta facket ang sjuklönen, och sedan Försäkringskassan igen för att få rätt SGI.
Hälsningar Camilla Ländin
Arbetsrättsjouren