Företaget stänger, får jag vara ledig med lön?

Är anställd heltid men företaget har valt att ha stängt midsommar afton och
midsommar dan. Då jag är schema lagd har jag rätt till ersättning? Jobbar bara 3
dagar denna veckan!

SVAR:
Om företaget stänger och inte kan erbjuda dig arbete på en annan enhet tex så har du rätt att vara ledig med lön. Du kan inte tvingas att ta ut semester eller vara ledig utan lön. Om du är anställd på heltid så har du kanske en månadslön, då påverkas inte denna av en extra helgdag.

Hälsningar Camilla Ländin
Arbetsrättsjouren

6 thoughts on “Företaget stänger, får jag vara ledig med lön?

  1. Camilla Ländin says:

    Regeln gäller oavsett anställningsform. Om du är schemalagd men företaget stänger så har du rätt till ledigt med lön.

  2. cecilia says:

    Min man arbetar måndag-fredag (kontorstid). Kan även han ha rätt att få betalt ledig vardag som tex midsommarafton eller kristi flygare?

  3. Camilla Ländin says:

    Semesterlagen § 8 ger dig rätt att avstå från semester som inte är berättigad till semesterlön.

  4. Camilla Ländin says:

    Det beror på om det finns ett kollektivavtal och vilken anställningsform han har.

Comments are closed.