Måste jag ta ut semester under min arbetsbefriade uppsägningstid?

Hej,
Jag har blivit uppsagd pga arbetsbrist efter 6 år. Det står att jag är arbetsbefriad under uppsägningen med bibehållna anställningsförmåner. Sedvanlig slutreglering av lön, semester , kompsaldo sker månaden efter anställningens upphörande. Betyder detta att jag är arbetsbefriad med lön? Min arbetsgivare vill att jag tar ut min semester (25) dagar under uppsägningen vilket jag inte vill med stöd av § 14 semesterlagen. Arbetsgivaren menar att den § inte gäller när jag är arbetsbefriad, stämmer det? Jag är tyvärr inte fackligt ansluten och kan därför inte vända mig dit.

Svar:

Hej,
I 14 § 1 st. semesterlagen anges att semesterledighet inte får förläggas till uppsägningstid utan att arbetstagaren medger det. Förbudet mot att utan arbetstagarens samtycke lägga ut semesterledighet till uppsägningstid har tillkommit främst för att upprätthålla det skydd som anställningsskyddslagens uppsägningsbestämmelser ger. Av bestämmelsens 3 st. framgår dock att semesterlagens förbud mot utläggning av semesterledighet under uppsägningstid inte gäller om uppsägningstiden överstiger sex månader.

Det framgår inte av ditt mail hur lång uppsägningstid du har. Men oavsett detta så är det i överenskommelsen/förhandlingen med din arbetsgivare om vad som ska gälla under arbetsbefrielsen som ni även måste komma överens om (skriftligt) vad som ska gälla med förläggning av innestående semester.

Det finns en AD-dom (Mål nr: AD 2012 nr 65 ) som dömt inom just detta område.

Jag hoppas ni hittar en gemensam överenskommelse som ni båda är nöjda med.

Med vänlig hälsning
Ulrika Blom
Arbetsrättsjouren

Måste jag ta semester under föräldraledigheten?

Hej!
Lagen säger att jag har rätt att spara 5 semesterdagar per år. Innebär det att jag MÅSTE ta ut de övriga 20 intjänade dagarna under semesteråret, dvs att min arbetsgivare kan tvinga mig att ta ut semester trots att jag t.ex är föräldraledig hela året? Om jag på egen begäran inte vill ta ut några semesterdagar, brinner de 20 dagarna inne då eller får man ut dem i pengar?

Svar:

Hej,
Samma regler för semesterledighet gäller oavsett om du är föräldraledig eller i tjänst.Du har bara rätt att spara de semesterdagar som överstiger 20, eftersom arbetsgivaren är skyldig att lägga ut 20 semesterdagar. Eftersom du endast har rätt att spara fem semesterdagar per år bör du avbryta din föräldraledighet för att ta ut semester.

Ibland går det dock att komma överens med arbetsgivaren om att ta ut den semester som du tjänat in under föräldraledigheten efter det att du har börjat arbeta igen. Prata med din arbetsgivare och se vilken lösning ni kan komma fram till.

Med vänlig hälsning
Ulrika Blom
Arbetsrättsjouren

Har min uppsägning gått rätt till?

Hej!
Jag har blivit uppsagd p g a arbetsbrist. Jag får inte se min omplaceringsutredning trots upprepade försök. Fick ej heller veta när MBL mötet skulle ske. Allt kom som en chock. Efter att jag fick sluta anställs det släktingar och vänner på löpande band. Jag har inte misskött mig tvärtom. Är detta korrekt.?

Svar:
Hej,
det låter inte som att det har gått rätt till. En arbetsgivare kan säga upp dig pga. arbetsbrist men precis som du skriver måste hen först undersöka möjligheter till omplacering. Är du medlem i ett fackförbund har arbetsgivaren skyldighet att först förhandla med ditt ev. förbund. Huvudregeln i Lagen om anställningsskydd (LAS) är sist in först ut vid arbetsbrist. Men det finns undantag: Enligt 22§ får en arbetsgivare med högst 10 anställda oavsett antalet turordningskretsar undanta högst två arbetstagare som enligt arbetsgivarens bedömning är av särskild betydelse för den fortsatta verksamheten. Finns det kollektivavtal på din arbetsplats kan det även finnas undantag där.

Innan arbetsgivaren anställer ny personal gäller företrädesrätten. Om denna regel kan du läs mer här:
http://arbetsrattsjouren.nu/2013/08/foretradesratt-vad-galler.html

Om du är fackligt ansluten ska du vända dig till dem för stöd. Du är välkommen att återkomma till oss för stöd. Vi diskuterar då hur vi kan gå vidare och kostnaden för detta.

Med vänlig hälsning
Ulrika Blom

Arbetsrättsjouren

Arbetsrattsjouren_logotyp.jpg

Rätt till sjuklön från dag 1?

Jag har en anställd som har avtal i 8 månader anställning. Hon började den 18 april och blev sjuk den 20 april och till den 26 april. Har hon rätt till sjuklön? Har för mig att man måste vara anställd i 2 veckor innan sjuklönen skall ersättas.
Tacksam för svar.
SVAR
Det är enbart för anställningar kortare än en månad som 14 dagars anställning krävs för rätten till sjuklön. För längre anställningar har man den rätten från första anställningsdagen.

Hälsningar Camilla Ländin

Arbetsrattsjouren_logotyp.jpg

Rätt till paus eller rast?

Jag har en kort fråga; Om man som arbetstagare på vårt företag är anställd på 4,0 tim/dag, vilka regler gäller för rast och/eller paus ?

SVAR:
Enligt Arbetstidslagen är det så här:
Av 15 § framgår det att man inte får arbeta mer än 5 timmar i sträck utan rast, däremot har man rätt till kortare pauser för t ex toalettbesök. Praxis från Arbetsdomstolen säger att en paus på över 10 minuter är att betrakta som en rast. En rast är minst 30 minuter och räknas inte som arbetstid.

Sammanfattningsvis: Det du har rätt till enligt lag är en rast om du jobbar 5 timmar i följd, men det inte finns någon lagstadgad rätt till 5 min paus per arbetat timme.

Om det finns ett kollektivavtal så kan andra regler gälla.

Hälsningar Camilla Ländin

Vilka regler gäller vid flextid?

Hej!
På vår arbetsplats har vi en arbetsbelastning som går upp och ner. Ibland är det tokmycket och ibland nästan inget. Har vi rätt att be arbetstagaren att gå hem (och ta ut övertid/flextimmar som kompensation). Detta kanske vi inte kan informera om förrän samma dag det blir aktuellt. Arbetstagaren kanske hellre vill antingen ta ut övertiden/flexet i pengar eller också ta det vid en tidspunkt som hen själv väljer.
Vilka rättigheter har arbetsgivaren resp arbetstagaren i det här fallet?

Svar:
Hej,flextid är inte reglerat i svensk lag utan i kollektivavtal och/eller det enskilda anställningsavtalet. Om det inte finns kollektivavtal på er arbetsplats bör ni alltså reglera detta i någon annan form av avtal eller policy. I ett flertal kollektivavtal finns reglerat om övertid får tas i pengar eller i tid samt under vilka förutsättningar. Det låter snävt att man som anställd samma dag ska få besked om uttag av ersättning.  Se om ni kan hitta det kollektivavtal som gäller inom er bransch (om ni inte har avtal redan).

Ni är välkomna att återkomma om ni behöver ytterligare hjälp. Vi kan erbjuda olika arbetsrättsliga tjänster om ni är i behov av mer kontinuerligt stöd.

Med vänlig hälsning

Ulrika Blom
Arbetsrättsjouren

Hur säger jag upp någon pga. personliga skäl?

Hej!
Jag arbetar inom ett  företag och vi har problem med en anställd. Hon började med att arbetspröva på 75 % under en längre tid och blev erbjuden en anställning på 75%. Hon krävde att få heltid och gick då med på att utföra en arbetsuppgift som hon tidigare ej utfört. I detta fall hade jag inget att säga till om och ifrågasatte att arbetsgivaren gick med Problemen är att hon tar för långa fika- och lunchraster. Hon hittar alla möjliga ursäkter till att hon inte kan utföra de uppgifter hon gick med på att göra för att få heltid. Hon ifrågasätter varför vi ska utföra mer arbete åt en kund och tror att det är något jag hittat på för att vara polis. Hon har dåligt inflytande på övrig personal och jag skulle helst se till att hon inte var kvar hos oss. Är dessa saker skäl för uppsägning pga arbetsvägran?

Svar:

Hej,
för att det ska finnas saklig grund vid uppsägning pga. personliga skäl måste personen ha fått en chans till bättring. En viktig markering är att skriva en skriftlig varning och upplysa personen om vilka förändringar som måste ske. Att i samband med överlämning av varning även prata med personen om vilka skyldigheter hen har utifrån det anställningsavtal hen skrivit under. Sker inga förbättringar kan det finnas grund för uppsägning.

Du hittar mer information på vår hemsida kring varningar och erinran. Du är välkommen att återkomma för mer stöd, detta är då en tjänst vi tar betalt för.

Med vänlig hälsning
Ulrika Blom

Arbetsrättsjouren

Arbetsrattsjouren_logotyp.jpg

Skillnaden mellan provanställning och tillsvidareanställning.

Om en anställd har en provanställning, timlön och antal timmar efter behov, har den anställda då några nya eller fler rättigheter när anställningen går över i tillsvidareanställning?
Har den anställde exempelvis rätt till ett visst antal timmar?

SVAR:
Provanställningen är en möjlighet för båda parter att testa om arbetet och arbetsplatsen är rätt för en person, och den kan vara max sex månader. Därför så ska villkoren i provanställningen vara desamma vad gäller ansvar och omfattning tex som i en tillsvidareanställning. Det gäller också intjänande av semester etx. Det man avtalar om gäller, antingen i ett anställningsavtal eller i ett kollektivavtal. Antalet timmar ändras inte när provanställningen övergår i en tillsvidare- .

Det som skiljer konkret är uppsägningstiden och skäl för uppsägning. Vid en tillsvidareanställning har du minst en månads ömsesidig uppsägningstid, och det krävs saklig grund för att arbetsgivaren ska kunna avsluta anställningen. En provanställd person kan i princip sluta på dagen om hen önskar, från arbetsgivarens sida gäller 14 dagars uppsägningstid, ingen saklig grund krävs.

Hälsningar Camilla Ländin

Arbetsrattsjouren_logotyp.jpg

Rätt till semester vid långtidsjukskrivning?

Vi har en anställd som varit sjukskriven sedan januari 2015 fram till nu, nu påbörjas rehabilitering.
År 1. fick hen 180 dagar semesterlönegrundande ersättning.
Hur blir det med År 2? Ska hen ha 180 dagar till fr o m det nya semesteråret 160401?

SVAR:
En person som är långtidssjukskriven har 180 semesterrlönegrundande dagar per intjänandeår, så svaret på din fråga är ja, han har rätt till 180 dagar även i år. Om det rör sig om en konstaterad arbetsskada är samtliga dagar semesterlönegrundande, men i övrigt gäller 180 dagar/år.

Hälsningar Camilla Ländin

 

Arbetsrattsjouren_logotyp.jpg

Rätt att få tjänstledigt för att pröva annat jobb?

Hej! Jag jobbar inom verkstadsindustrin och är inte med i nått fack! Har jobbat på samma ställe sedan 1993 och nu skulle jag vilja prova på nått annat! Frågade om tjänstledigt och fick idag reda på att jag inte får tjänstledigt! Kan chefen neka tjänstledigt? Vad har jag för rättigheter?

SVAR:
Det är ingen rättighet att få tjänstledigt för att pröva annat jobb.  Det är helt och hållet upp till arbetsgivarens goda vilja. Däremot har du alltid rätt att få tjänstledigt för studier (arbetsgivaren får skjuta upp dem max sex månader) och inom i princip vilket område som helst.
I ditt fall kan man ju tycka att arbetsgivaren kanske borde gå dig till mötes efter så lång tid och låta dig pröva annat jobb, men det är alltså inget du kan kräva.

Hälsningar Camilla Ländin